Po przeczytaniu tej książki, wchodząc kolejny raz do sklepu ZARA, nigdy nie spojrzycie na niego w ten sam sposób.

Sklep ZARA jest łącznikiem produktów luksusowych z sieciówkami. Jest dla osób, które cenią sobie modne projekty, nie płacąc za nie astronomicznych sum, które życzą sobie top’owi projektanci, kasując kilka tys. zł za sukienkę bądź torebkę.

Amancio Ortega- główny sprawca tego całego zamieszania oraz założyciel.

Właściciel tej potęgi modowej jest bardzo tajemniczą osobą, zostającym w cieniu sukcesu tej marki, bardzo ceni sobie prywatność. Nie lubi rozgłosu a jego pierwsze zdjęcie pojawiło się w gazetach dopiero w momencie wejścia spółki na giełdę. (Sama chciałam zobaczyć jak wygląda, jednak zrobiłam to dopiero tworząc ten post ) W wieku 13 lat podjął swoją pierwszą prace w sklepie z koszulami, od tego momentu w 100% poświęcił się pracy, zaprzestając naukę. Trudna sytuacja z dzieciństwa odcisnęła na nim tak wielkie piętno, że sytuacja ta dawała mu mobilizację do ciężkiej pracy każdego dnia. Ortega słynie ze swojej skromności. Jest gorliwie wierzącą osobą. To właśnie wartości religijne, sprawiły że nigdy nie chciał być osobą publiczną. Do dziś żyje bardzo skromnie biorąc pod uwagę jego milionowe wpływy. Codziennie przyjeżdża do fabryki i dogląda produkcję w każdym z działów. Nie ukrywa, że dział projektowania jest jego ulubionym, w którym lubi spędzać najwięcej czasu. Ma naturalny instynkt do wybierania projektów, które w sprzedaży odnotują największą popularność. Tym co udało mu się dokonać, zaciekawił  największych projektantów świata mody, pragnących dowiedzieć się w czym tkwi jego sukces.

Amancio jako pierwszy stworzył system, w którym zajmuje się projektem, produkcją- całą logistyką, transportem sam tworząc sieć w firmie, omijając dzięki temu wszelkich pośredników. Co za tym idzie? Ubrania oraz akcesoria które sprzedaje, są w o wiele niższych, dostępnych dla konsumenta cenach. Amancio postanowił również, że jego kluczowym osiągnięciem którego chciał dokonać, będzie sprawić aby każda kobieta mogła sobie pozwolić na noszenie jego ubrań, nakładając małą marżę na każdy produkt. Woli sprzedać więcej z mniejszym zyskiem, niż mniejszą ilość z większą marżą. Założyciel firmy szczyci się ubraniami w bardzo przystępnej cenie, biorąc pod uwagę jakość tkanin sprzedawanej odzieży oraz dodatków.

Czy wiedziałeś, że w 20 dni po prezentacji autorskich projektów największych domów mody podczas fashion week’ów, zespół Zary zdąży przedstawić nowinki na nadchodzący sezon, zaprojektować, uszyć oraz dostarczyć na półki sklepowe gotowe ubrania do sklepów mieszczących się na całym świecie?

Czy wiedziałeś, że średnio 40% asortymentu jest wymieniany na nowy CO TYDZIEŃ(!) Co trzeci dzień mają dostawy nowego towaru!

My jako konsumenci przyzwyczailiśmy się aby nie kupować od razu, tylko przeczekać do okresu wyprzedaży aby kupić daną rzecz która nam się spodobała nawet z -50% bądź -70% obniżką ceny produktu.  Amancio jednak „robi nas w konia” Wytworzył system w którym zmusza klienta aby kupił rzecz która mu się podoba tu i teraz! Inaczej jest duże prawdopodobieństwo, wracając do sklepu w przyszłym tygodniu, że produktu już nie będzie, nie doczekawszy się wyprzedaży.

Jeżeli masz duże marzenia i zależy Ci na osiągnięciu sukcesu zawodowego polecam Ci tą książkę. Nie musisz interesować się modą- jest jej bardzo mało w tej książce. Jest to bardziej opis firmy oraz osób które ją tworzą, działania które podejmują, oraz pracę zespołową jaką tworzą- wszystko zwieńczone sukcesem.

To co wypisałam powyżej, jest namiastką rzeczy które możesz wyczytać z recenzowanej książki.

Jest w tej książce dużo podpowiedzi, jakim szefem powinieneś być ,aby ludzie chcieli dla Ciebie pracować oraz co zrobić aby twoi pracownicy czuli się wyjątkowo oraz mieli odczucie, że bez nich ta firma nie istnieje. Jak nie popaść w snobizm, oraz najważniejsza rzecz którą powtarzam każdej osobie- Pracy musi towarzyszyć PASJA(!) do tego czym się zajmujesz. Jeżeli praca którą wykonujesz nie sprawia Ci przyjemności, a w niedzielę wieczorem kładąc się do łóżka myślisz „esh… jutro znów poniedziałek…” i odliczasz dni do weekendu- ZMIEŃ TĘ PRACĘ !!! Poświęcamy tej czynności najwięcej czasu w ciągu dnia, nie można dopuścić do tego, aby była ona nieprzyjemna oraz rzutowała na resztę naszego życia. Odkryj w sobie pasję do danej rzeczy. Nie ważne czy masz 18 czy 40 lat- NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO!!! Zmiany wymagają odwagi- owszem. Ale nie ma nic gorszego jak być tchórzem przez całe życie i je zmarnować!

Znalazłam również odpowiedź dla Pań w rozmiarze „size plus”

„Wiele klientek pyta o większe rozmiary, próbowaliśmy spełnić to życzenie. Okazuje się jednak, że takie modele nie sprzedają się dobrze, bo kiedy ludzie oglądają je na wieszakach, czują, że proporcje są nieprawidłowe i że ubrania nie będą dobrze leżeć.”

Na koniec chciałam wam przytoczyć cytaty, z którymi się zgadzam, bądź które mnie zainspirowały oraz zapadły w pamięć.

Filozofia Amancio:

„Dążenie do doskonałości.”

„… Jeśli chcę, by wszystko przebiegało sprawnie,  muszę walczyć każdego dnia, bez względu na okoliczności.”

„Samozadowolenie to niebezpieczna pułapka, jeżeli chcesz dojść do czegoś wielkiego.”

„Nie można przestać się rozwijać.”

„Rozwój jest mechanizmem przetrwania.”

” Nie możemy sobie pozwolić na to, by bać się kryzysu, nie możemy dać mu się opanować, ponieważ strach zawsze działa paraliżująco … Strach potrafi nas upośledzać. Trzeba poodejmować ryzyko.”

„W życiu najważniejsze jest, byśmy starali się robić to, co według nas powinniśmy robić, byśmy byli tam, gdzie powinniśmy być.”

„Dobre rzeczy jakie przytrafiają się zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym są proste. I właśnie takie mają być.”

„Jeśli istnieją nieskończone style życia, istnieją również nieskończone style ubierania. Nie jest to wezwanie do anarchii, wręcz przeciwnie, zachęta, by podchodzić do mody z wyobraźnią, która podpowiada, jak łączyć estetykę z osobowością, nie zapominając o jakości ubrania.” 

Donna Karan- „Women’s Wear Daily”

” Uważam, że w przyszłości moda będzie po prostu pomagała ludziom odnaleźć własny styl, przestanie być dyktaturą projektantów.”

Powtarzam to od lat- obecnie panuje tyle „trentów w modzie” że tak naprawdę one nie istnieją! Z oferowanych ubrań, stylów wybieramy to co nam odpowiada i to co jest zgodne z nami. Czasy „przebieranek i dziwolągów ” się kończą. Zawsze ceniłam sobie klasykę i prostotę ubioru- to właśnie czeka nas i te zmiany już następują…

Nauczmy się doceniać małe rzeczy które przytrafiają się nam każdego dnia.

Pierwsza recenzja książki na tej stronie za mną!  Mam nadzieję, że miło wam się czytało oraz że doczytaliście do końca! Kciuk do góry >>tutaj<< kto dotrwał do końca! Jestem Ciekawa ilu z was wyrażą chęć, na kolejne recenzje książek

YouTube
Facebook
Instagram