W natłoku ostatnich informacji możesz czuć lęk i złość jaka spotka przedsiębiorców w nadchodzącym roku. Jesteś jednym z nich. Kochasz swoją pracę. W końcu wykonujesz swój zawód z pasją. Zawodzi Cię jednak po raz kolejny rząd i podejmowane przez niego decyzje. To już oficjalne. Składki ZUS wzrastają i to miesięcnie o prawie 130 zł! Krzywdząca informacja, tylko kto ucierpi na tym najbardziej?

Bez względu na to czy prognozy się sprawdzą czy nie, masz dwie opcje do wyboru.

 1. Załamujesz się informacjami, na które de facto masz i nie masz wpływu. Możesz podjąć („trochę” walkę z wiatrakami, spróbować obalić system albo…
 2. Wziąć tą informację na klatę i zastanowić się jak w miarę płynnie wprowadzić zmiany w twojej firmie, abyś jak najmniej odczuła wzrost składek ZUSowskich. 

Prowadząc działalność jednoosobową jesteś obarczona dodatkowymi kosztami przy tej samej liczbie godzin. Doba się nie rozciągnie. Myślisz, że będziesz musiała więcej pracować, w rzeczywistości już dużo pracujesz. Zdecydowanie więcej niż byś chciała. Stoisz przed nieuniknionym wyborem. Musisz znacznie podnieść ceny swoich usług, aby móc nadal prowadzić legalnie swoją firmę. W toku toczą się również nowe rozporządzenia sanitarne. W najgorszym scenariuszu będziesz obarczona jeszcze większymi kosztami niż podwyższone składki ZUS. One mogą się okazać twoim najmniejszym zmartwieniem. Zanim jednak się o tym dowiemy mamy już wrzesień. Większość z nas ruszyła już z zapisami na kolejny 2020 r. Czy uwzględniłaś w nim podwyższone miesięczne koszta? Czy sprawdziłaś jak wygląda prognoza wzrostu cen wszytskiego co odziałowuje na twoją firmę? Jeśli tak, to super. Jeśli nie, to rok 2020 może być dla Ciebie przełomowy i to niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Najważniejsza rzecz a zarazem wywołująca w Tobie najwiekszy stres, którą musisz zrobić- POINFORMOWAĆ KLIENTKI O PODNIESIENIU CEN ZA TWOJE USŁUGI

Jesteś pełna obaw, czy klientki pozostaną lojalne wobec ciebie i twojej firmy. Jak zareagują na wieść o drożejących usługach? Ile z nich odejdzie a ile zostanie. W między czasie upewniasz się w swojej głowie, czy istnieje chodź cień szansy… innego rozwiązania jak podniesienie cen? Rozwieje twoje wątpliwości od razu. NIE MA! Nie czu jsię winna podnosząc ceny.

TO NIE TWOJA WINA, TO NIE JEST TWÓJ WYMYSŁ!

Właśnie teraz weź głęboki wdech i wydech. Prowadzisz swój biznes. To jeden z tych momentów, w których musisz myśleć jak żołnież na wojnie, jak jedyna osoba na bezludnej wyspie, jak przedsiębiorca- musisz przetrwać. No właśnie… twoja firma nie ma przetrwać, ma ŚWIETNIE FUNKCJONOWAĆ! Ty stanowisz mózg operacyjny całego systemu. Skup się. Tylko od Ciebie zależy jak potocza się losy twojej firmy.

Po pierwsze. Nie jestes sama- miliony przedsiębiorców jest w tej samej sytuacji co ty. Również osoby z tej samej branży. Wzrosty cen będą wszędzie tam, gdzie prowadzone są legalne działalności. Jednak nie wszędzie podwyżka cen będzie adekwatna do podwyżki kosztów stałych.

Zamin jendak ogłosisz zmiany w cenniku, dokładnie przygotuj się do REALNEJ wyceny swoich usług. Co wchodzi w jej skład?

– Koszta stałe ( Składki ZUS, podatki, czynsz, księgowość, abonamenty- tel, system rezerwacji, domena, hosting, media etc.)
– Koszta zmienne ( towar, chemia, podatki, reklama, szkolenia, planowane inwestycje etc.)

Dlaczego składki ZUS wzrastają? Skąd biora się ich wyliczenia?

„Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest ustalana w odniesieniu do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Od dwudziestu lat funkcjonuje taki mechanizm. Rząd nie wprowadza żadnych zmian w tym zakresie. Od kilku lat widać lepszy standard życia oraz wzrost wynagrodzeń Polaków, który również prognozujemy w kolejnym roku. Dlatego też automatycznie będą korygowane składki na ubezpieczenia społeczne” –  Ministerstwo Rodziny, pracy i Polityki Społecznej.

Co zrobić, aby nie utonąć w przypływie opłat jakie przedsiębiorca musi płacić od przyszłego roku?

KROK 1
Niezależnie od tego czy prowadzisz swoją firmę bądź dopiero planujesz otwarcie działalności czas na AUDYT twojej oferty.
Sprawdź jakie usługi wykonujesz najczęściej (na przestrzeni roku/ sezonów/ miesięcy):

 • makijaże okolicznościowe
 • makijaże ślubne
 • lekcje makijażu
 • kursy zawodowe
 • rzęsy
 • brwi
 • paznokcie etc.

– Następnie sprawdź które usługi przynoszą Ci największy przychód.
Dzięki temu będziesz mieć realny podgląd co jest motorem napędowym twojego biznesu.

– Sprawdź również, która usługa jest najbardziej popularna. Może się okazać, że nie jest to ta sama usługa, która wyszła punkt wyżej.

– Sens audytu jest wtedy, gdy umiejętnie wyliczysz koszta jakie ponosisz świadcząć każdą usługę, oraz świadomość, która przynosi Ci największy dochód. Czyli ile zarabiasz na każdej usłudze po odliczeniu kosztów usługi proporcjonalnie do czasu w jakim musisz wykonać tę usługę. 

Sprawdź co możesz zrobić oraz jakie masz możliwości zasobowe, aby wypromować usługę przynoszącą Ci najwiekszy dochód jako najbardziej popularną, jeśli nią nie jest.


Po porównaniu wszystkich wyników zobaczysz jak zmienić swój biznes na bardziej rentowny. 

KROK 2
Przy płaceniu pełnego ZUS’u (ok 1450 zł w 2020 r.) twoje koszta stałe w postaci składek ZUS wzrosną miesięcznie o ok 130 zł
Sprawdź minimalną ilość miesięcznego wykonywania najpopularniejszej oraz najbardziej dochodowej usługi, oraz o ile % musiałaby ona wzrosnąć, aby pokryć podwyższone składki. Nie zaszkodzi pomyśleć co zrobić, aby obniżyć koszt najpopularniejszej usługi nie tracąc na jakości świadczonych przez Ciebie usług.

ZUS 2020 wyliczenia dla wszystkich opcji opłacania składek

działalność nierejestrowana

miesięczny przychód do 1225 zł
 • Opcja dostępna od 30 kwietnia 2018 roku
 • rozwiązanie dla początkujących
 • miesięczny przychód nie może przekraczać 50 % minimalnego wynagrodzenia 2450 zł
 • wymaga rozliczenia podatkowego w zeznaniu rocznym (PIT-36)

Mały ZUS

___Roczny przychód (osiągnięty w 2019 r.)__ do 73 500 zł.
 • Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje Mały ZUS. Są to niższe, proporcjonalne do przychodów składki na ZUS dla najmniejszych firm
 • Mogą z niego korzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których łączy obrót z działalności gospodarczej w poprzednim roku nie przekracza 30-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. ( 2020- 2450 zł )Wysokość składek ZUS uzależniona jest wprost lub pośrednio od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 • Średni obrót miesięczny (w 2019 r.) nie może wynosić więcej jak 6 125 zł

Pełny ZUS

ok. 1450 zł
+ 127 zł
 • stanowi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia

Stworzyłam dla ciebie #checklist takiego audytu. Możesz ją pobrać poniżej

Zastanów się…

– ile godzin dziennie chcesz/ możesz pracować

– ile dni w tygodniu chcesz/ możesz pracować

– podlicz liczbę godzin pracujących w miesiącu

Są to kluczowe informacje w ustalaniu wyceny twoich usług. To od tych informacji zależy wysokość cen twoich usług. Jak to obliczyć oraz przykłady do pobrania znajdziesz w poniższym PDF’ie. Pobierz go i wykonaj własny audyt. Wiecej na ten temat możesz objerzeć w poniższym live!

Powyższy live to część kursu dla wizażystów jaki opracowałam. Będzie się on skąłdał z kilkugodzinnych nagrań rozłożonych na ok. 30 min filmiki na platformie do której otrzymasz dostęp.
Szczegóły:

 

YouTube
Facebook
Instagram