Temat wydawaćby się mogło banalny, jednak liczba szkoleniowców „oszustów” lub po prostu nieodpowiednich osób, na tym miejcu z każdym rokiem przybywa coraz więcej. Możemy przeczytać o doświadczeniu dziewczyn, które szukają większej ilości oszukanych kursantek, aby złozyć pozew zbiorowy, ponieważ szkolenie zawodowe, w ogóle nie wyglądało tak, jak wyglądać powinno.
Przykłady takich fuckup’ów?
– Szkoleniowiec maluje kosmetykami z najwyższej półki, a kursantkom każe pracować na najtańszych produktach drogeryjnych.
– Szkoleniowiec, nie wywiązuje się z umowy zorganizowania modelek, a kursantki malują siebie nawzajem zamiast modelki.
– Szkoleniowiec po wykonanym makijażu pokazowym przesiaduje na telefonie i załatwia osobiste sprawy, nie doglądając prac kursantek.
– Szkoleniowiec, zamiast korygować błędy, obraża kursantkę i zaniża jej samoocenę.
– Szkoleniowiec, zamiast pomagać kursantce wykonać makijaż, sam maluje trudne elementy, aby mieć precyzyjny makijaż na social media jako efekt pracy ze szkolenia, oszukując potencjalnych klientów.
– Szkoleniowiec nie zapewnia jedzenia oraz picia na kursach dłuższych niż 3h.
– Szkoleniowiec nie przekazuje całej swojej wiedzy i z premedytacją ukrywa swoje triki makijażowe.
– Szkoleniowiec nie wręcza certyfikatu po zakończonym szkoleniu.
Jak widzisz, dużo rzeczy może pójść nie tak, wybierając szkoleniowca.
Na co jednak zwrócić uwagę, aby wybrać PROfesjonalnego szkoleniowca?
Szkolenie zawodowe innych wizażystów to coś, do czego zabrałam się dopiero po trzech latach pracy w zawodzie. Dlaczego piszę dopiero? Ponieważ dziś ta sprawa wygląda „odrobinę” inaczej niż wtedy, kiedy to ja zaczynałam być szkoleniowcem.
Wydaje mi się, że jest to temat wart uwagi i wyrażenia opinii na głos. Może zaboleć niektóre osoby. ? #sorrynotsorry
O co chodzi?
Może, zamiast pisać o osobach, napiszę, czym warto, się kierować wybierając szkoleniowca:
– DOŚWIADCZENIE/ STAŻ ????
Ta wytyczna jest dość istotna. Dlaczego?
Ponieważ osoba, która nas szkoli, powinna mieć wieloletnie doświadczenie, malując wiele twarzy oraz cer. Tylko dzięki DOŚWIADCZENIU osoba ta może przekazać Ci mnóstwo porad podczas, jak i po szkoleniu.
Rok doświadczenia oraz kilka odbytych szkoleń zawodowych to zdecydowanie ZBYT MAŁO, aby przekazać Ci coś więcej niż samą technikę makijażu. To nie jest dobra opcja dla osoby początkującej.
– RENOMA
Sprawdź, jaką szkoleniowiec ma opinie. Czy jest kulturalnym człowiekiem? Czy jego sposób bycia jednoczy, czy dzieli ludzi? Czy jest miłym i pomocnym człowiekiem? Czy chwalą go zarówno klientki, jak i kursantki? Czy ma włączoną możliwość wystawienia recenzji na fanpage? Ten podpunkt może być kluczowy. Recenzji z FB nie można moderować, dlatego też nie można ich usunąć, jeśli są negatywne. Masz wszystko albo nic. ??♀️?
– ESTETYKA
Wybieraj wizażystów, których estetyka pracy jest bliska twojemu sercu. Możesz też wybrać się do osób, których estetyka w ogóle do Ciebie nie przemawia, jednak chcesz od tej osoby dowiedzieć się jednego elementu jak np. Budowanie pigmentów, perfekcyjna kreska, klejenie kępek czy efekt glow na skórze.
– GRUPY WIZAŻOWE NA FB
Nie zaszkodzi poszukać bądź zapytać się o opinie na grupach wizażowych.
Często to właśnie tam, dowiemy się o „prawdziwej twarzy” szkoleniowca.
– POZIOM ZAAWANSOWANIA
Wszystko zależy od miejsca, w którym jesteś. Szkolenie może być bardzo wartościowe dla osoby początkującej. Natomiast dla osoby zaawansowanej wiedza może być niewystarczająca. Możesz też otrzymać zbyt zaawansowane porady na początku swojej drogi, które Cię podłamią, zamiast zmotywować.
– WARUNKI SZKOLENIA
Uważam, za bardzo słabe zachowanie NIE ZAPEWNIAJĄC odpowiednich warunków nauki jak krzesło wizażowe, oświetlenie bądź wystarczającą przestrzeń blatu do pracy.
Jeśli chodzi natomiast o szkolenia zawodowe grupowe, uważam, że podgląd pracy z bliska na TV za pośrednictwem kamery/ aparatu, który transmituje obraz w rozdzielczości 4K to już absolutny STANDARD!
– ZDJĘCIA METAMORFOZY
Uważam, że warto zapewnić kursantce profesjonalne zdjęcia przed i po (sama takie zawsze wykonuję) bądź chociaż pomóc zrobić najlepsze zdjęcia telefonem pokazując kursantce, jak robi to szkoleniowiec.
– HIGIENA PRACY
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z wizażem, możesz nie być świadoma czy szkoleniowiec, do którego wybierasz się na warsztaty, stosuje wszystkie zasady higienicznego wykonywania makijażu. Oto niektóre z nich:
– do makijażu używa ZAWSZE czystych i zdezynfekowanych pędzli.
– nie nakłada produktów bezpośrednio na dłoń.
– nie dmucha na pędzle bądź kosmetyki, aby pozbyć się nadmiaru produktu.
– nie aplikuje produktów kremowych na twarz prosto z opakowania.
– używa jednorazowych aplikatorów do tuszowania rzęs.
– dba o czystość kosmetyków i regularnie je dezynfekuje po każdym makijażu.
– nie używa przeterminowanych lub zepsutych kosmetyków.
– każde rzęsy aplikuje JEDNORAZOWO.
– KONTAKT
Rola szkoleniowca nie powinna kończyć się w momencie, gdy żegnacie się na żywo. PROfesjonalnego szkoleniowca rozróżnisz tym, że odpisze na każde twoje pytanie po szkoleniu, jeśli pojawią się u Ciebie jakiekolwiek wątpliwości. (Tylko nie zamień się w stalkera! ;D )
Mnie zawsze cieszą podesłane makijaże po szkoleniu, aby zobaczyć czy wiedza została poprawnie przyswojona bądź co można jeszcze podpowiedzieć, aby technika pracy kursantki była na jeszcze lepszym poziomie.
– SZACUNEK
Dobrego zarówno wizażystę, jak i szkoleniowca charakteryzuje jedno- POKORA. Nigdy nie pozwól, aby szkoleniowiec traktował Cię inaczej jak na równi ze sobą. Nie ma mowy o wywyższaniu się! Każdy z nas kiedyś zaczynał, dlatego warto o tym pamiętać ZAWSZE.
Co ty sądzisz? Czym się kierujesz w wyborze? Pomocne?