four spoons

Nawiązując do ostatniego artykułu o znaczeniu diety w rozwoju i zapobieganiu trądzikowi, dzisiaj umieszczam kilka informacji na temat skuteczności suplementacji poszczególnych składników w trakcie leczenia tego schorzenia.

Suplementacja cynkiem

Cynk jest składnikiem mineralnym niezbędnym do rozwoju i funkcjonowania skóry. Udowodniono, że u chorych na trądzik poziom tego pierwiastka we krwi jest obniżony, co sprzyja powstawaniu zmian skórnych. Suplementacja cynkiem może skutkować ich redukcją, szczególnie w przypadku osób dotkniętych ciężką postacią choroby. Cynk wykazuje słabsze działanie od antybiotyków (tetracyklina i jej pochodne), ale stanowi cenne uzupełnienie konwencjonalnej terapii: przeciwdziała antybiotykooporności, wzmaga absorpcję leków i  ponadto działa bakteriostatycznie względem P acnes. Cynk zapobiega również łojotokowi, gdyż bierze udział w procesach normalizacji produkcji łoju w gruczołach łojowych.

Suplementacja laktoferyną

Kolejną przebadaną substancją wykazującą działanie wspomagające w terapii trądzikowej jest laktoferyna. Laktoferyna to białko pozyskiwane z serwatki i mleka odtłuszczonego. Duże jej ilości znajdują się w mleku matki. Wykazuje ona silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, zapobiega nadmiernej produkcji sebum i obniża poziom trój glicerydów w łoju, co przekłada się na redukcję zmian skórnych w trakcie jej stosowania.

Suplementacja kwasami omega-3

Kwasy omega-3 wykazują silne działanie przeciwzapalne, a jak wiadomo, stan zapalny odgrywa ważną rolę w patogenie trądziku.  W badaniu trwającym 10 tygodni, które opierało się na suplementacji 2000 mg kwasów omega-3 dziennie, udało się zaobserwować  poprawę u większości chorych (zmniejszenie liczby stanów zapalnych). I choć trudno jest dostarczyć taką ilość kwasów omega-3 wraz z dietą, warto sięgać po żywność szczególnie bogatą w te kwasy: ryby morskie, owoce morza, orzechy, nasiona chia, siemię lniane. W przypadku niskiego spożycia ryb, zaleca się dodatkową suplementację.

Preparaty ziołowe

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwko różnego rodzaju drobnoustrojom: bakteriom, drożdżakom i grzybom. Działa również przeciwzapalnie, jego aplikacja miejscowa zmniejsza obszar objęty stanem zapalnym i rumień.

Drożdże piwne to bogate źródło witamin z grupy B,  których niedobór często objawia się zmianami skórnymi.

Ziele pokrzywy oraz ziele fiołka trójbarwnego wykazują działanie przeciwzapalne, a ich skuteczność objawia się raczej w przypadku długotrwałego stosowania.

 

Okazuje się, że w przypadku trądziku, nie zawsze jedynym rozwiązaniem jest intensywna i niekoniecznie skuteczna antybiotykoterapia. Warto czasem sięgnąć po znane od lat preparaty ziołowe i inne naturalne środki oraz wprowadzić kilka pozytywnych zmian w diecie, aby zredukować istniejące zmiany zapalne skóry oraz zapobiec powstawaniu następnych. Niestety, czasem podjęcie tych kroków nie wystarcza do osiągnięcia wymarzonego efektu, niemniej jednak stanowi cenne uzupełnienie konwencjonalnej terapii farmakologicznej.

YouTube
Facebook
Instagram