Nawiązując do ostatniego artykułu o znaczeniu diety w rozwoju i zapobieganiu trądzikowi, dzisiaj umieszczam kilka informacji na temat skuteczności suplementacji poszczególnych składników w trakcie leczenia tego schorzenia.
Suplementacja cynkiem
Cynk jest składnikiem mineralnym niezbędnym do rozwoju i funkcjonowania skóry. Udowodniono, że u chorych na trądzik poziom tego pierwiastka we krwi jest obniżony, co sprzyja powstawaniu zmian skórnych. Suplementacja cynkiem może skutkować ich redukcją, szczególnie w przypadku osób dotkniętych ciężką postacią choroby. Cynk wykazuje słabsze działanie od antybiotyków (tetracyklina i jej pochodne), ale stanowi cenne uzupełnienie konwencjonalnej terapii: przeciwdziała antybiotykooporności, wzmaga absorpcję leków i ponadto działa bakteriostatycznie względem P acnes. Cynk zapobiega również łojotokowi, gdyż bierze udział w procesach normalizacji produkcji łoju w gruczołach łojowych.
Suplementacja laktoferyną
Kolejną przebadaną substancją wykazującą działanie wspomagające w terapii trądzikowej jest laktoferyna. Laktoferyna to białko pozyskiwane z serwatki i mleka odtłuszczonego. Duże jej ilości znajdują się w mleku matki. Wykazuje ona silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, zapobiega nadmiernej produkcji sebum i obniża poziom trój glicerydów w łoju, co przekłada się na redukcję zmian skórnych w trakcie jej stosowania.
Suplementacja kwasami omega-3
Kwasy omega-3 wykazują silne działanie przeciwzapalne, a jak wiadomo, stan zapalny odgrywa ważną rolę w patogenie trądziku. W badaniu trwającym 10 tygodni, które opierało się na suplementacji 2000 mg kwasów omega-3 dziennie, udało się zaobserwować poprawę u większości chorych (zmniejszenie liczby stanów zapalnych). I choć trudno jest dostarczyć taką ilość kwasów omega-3 wraz z dietą, warto sięgać po żywność szczególnie bogatą w te kwasy: ryby morskie, owoce morza, orzechy, nasiona chia, siemię lniane. W przypadku niskiego spożycia ryb, zaleca się dodatkową suplementację.
Preparaty ziołowe
Olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwko różnego rodzaju drobnoustrojom: bakteriom, drożdżakom i grzybom. Działa również przeciwzapalnie, jego aplikacja miejscowa zmniejsza obszar objęty stanem zapalnym i rumień.
Drożdże piwne to bogate źródło witamin z grupy B, których niedobór często objawia się zmianami skórnymi.
Ziele pokrzywy oraz ziele fiołka trójbarwnego wykazują działanie przeciwzapalne, a ich skuteczność objawia się raczej w przypadku długotrwałego stosowania.
Okazuje się, że w przypadku trądziku, nie zawsze jedynym rozwiązaniem jest intensywna i niekoniecznie skuteczna antybiotykoterapia. Warto czasem sięgnąć po znane od lat preparaty ziołowe i inne naturalne środki oraz wprowadzić kilka pozytywnych zmian w diecie, aby zredukować istniejące zmiany zapalne skóry oraz zapobiec powstawaniu następnych. Niestety, czasem podjęcie tych kroków nie wystarcza do osiągnięcia wymarzonego efektu, niemniej jednak stanowi cenne uzupełnienie konwencjonalnej terapii farmakologicznej.