Dieta anty-aging, czyli jak przeciwdziałać zmarszczkom „od kuchni”

 16128856_1435180229826728_394408485_n

            Można śmiało stwierdzić, że skóra jest poniekąd naszą wizytówką. Nic dziwnego zatem, że intensywnie o nią dbamy i staramy się, aby wyglądała nieskazitelnie i idealnie. Niestety, są procesy, których nie można zatrzymać i które nieuchronnie postępują z dnia na dzień. Jednym z takich procesów jest starzenie się skóry, w wyniku którego zachodzi szereg zmian w naskórku i w efekcie pojawiają się znienawidzone przez nas zmarszczki.
Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Również w tym przypadku reguła ta się sprawdza- znacznie łatwiej zadbać o skórę w odpowiednim momencie i spowolnić proces powstawania zmarszczek, zamiast walczyć z istniejącymi już niedoskonałościami. Z pomocą przychodzą nie tylko kosmetyki i zabiegi odmładzające, ale również i dieta. Opracowano tzw. dietę anty-aging, której założeniem jest spowolnienie tempa postępowania procesu starzenia się organizmu (w tym skóry). Co zatem spożywać, aby zachować młody wygląd na dłużej?

Witamina C (inaczej kwas L-askorbinowy) ma silne działanie przeciwutleniające,  stymuluje syntezę kolagenu, uczestniczy w procesie dojrzewania i regeneracji skóry. Badania wykazały, że im więcej witaminy C dostarcza się z dietą, tym mniejsze ryzyko wystąpienia suchości starczej oraz zmarszczek.  Jej źródłem są m.in. owoce cytrusowe, czarna porzeczka, brokuły, natka pietruszki czy papryczka chilli.

Witamina E to kolejny silny przeciwutleniacz. W badaniach wykazano, że najlepiej działa w połączeniu z witaminą C i skutecznie chroni przed promieniowaniem UV. Jej głównymi źródłami pokarmowymi są nasiona pszenicy, olej słonecznikowy, kukurydziany i sojowy oraz zielone warzywa liściaste, orzechy i żółtka jaj.

            Karotenoidy to barwniki pochodzenia roślinnego o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Wśród nich wyróżniamy m.in. β-karoten (znajdziemy go np. w marchwi, słodkich ziemniakach, dyni, pietruszce naciowej, szpinaku, papryce, brokule, morelach, mango, pomidorach), likopen (którego najwięcej jest w pomidorach), astaksantyna (występuje w drożdżach, niektórych rybach i owocach morza).

Witamina A (retinol) jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i różnicowania komórek naskórka. Witamina A i jej pochodne wykazują szereg działań na skórę: wygładzają ją, redukują objawy fotostarzenia i wygładzają zmarszczki mimiczne. Jej pokarmowe źródła to: wątroba, mleko, żółtka jaj, sery i tłuszcz rybi. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na możliwe wystąpienie awitaminozy, suplementacja tej substancji nie jest wskazana.

            Polifenole to grupa związków chemicznych o silnym działaniu antyoksydacyjnym, zapobiegają uszkodzeniom naszego DNA oraz chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wraz z dietą jesteśmy w stanie dostarczyć spore ilości tych związków, gdyż występują one powszechnie w żywności, w wielu owocach, warzywach i nie tylko. Wśród polifenoli na szczególną uwagę zasługuje resweratrol, którego najbogatszym źródłem są owoce czerwonych winogron oraz czerwone wino. Resweratrol wykazuje silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Zielona herbata dzięki zawartości dużej ilości polifenoli (w szczególności katechin i flawonoli) również może pełnić rolę ochronną przed starzeniem.

            Aby uchronić się przed nadmierną utratą wody z naskórka, warto do diety włączyć kwasy omega-3, które znajdziemy w wielu produktach żywnościowych: rybach, owocach morza, olejach, oliwie, algach i ziarnach chia.

            Nie sposób nie wspomnieć na sam koniec o znaczeniu aktywności fizycznej w procesie starzenia się organizmu i skóry. Wykazano, że umiarkowana aktywność fizyczna wspomaga transport substancji odżywczych do komórek, chroni przed nadmierną utratą kolagenu i tym samym wpływa na większą elastyczność skóry w wieku podeszłym.

Podsumowując..

Niestety starzenie jest procesem nieodwracalnym i nie można go zatrzymać. Badania sugerują jednak, że mamy wpływ na jego przebieg, gdyż możemy go opóźnić poprzez modyfikację takich czynników jak: niepalenie tytoniu, unikanie stresu, ochrona przeciwsłoneczna, odpowiednia ilość snu oraz zbilansowana dieta. Na podstawie dostępnych badań można wywnioskować, że najważniejszą rolę odgrywa wzbogacanie diety w pokarmy będące źródłem antyoksydantów, które mają działanie przeciwzapalne i opóźniające procesy starzenia. Należy zatem pamiętać o spożywaniu owoców i warzyw, o odpowiedniej podaży wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i regularnej aktywności fizycznej.

 

YouTube
Facebook
Instagram