Ten artykuł miał powstać dużo szybciej i łatwiej. Zamierzenie to jedno, realizacja to drugie. Koniec końców, okazało się, że post powstanie na 7 urodziny bloga. Może jego publikacja nie odbyła się w rocznicę (21.11.2019), natomiast z pewnością powstawał on przez cały miesiąc urodzin bloga. (Happy Bday! )

Osobiście w sieci i poza nią nie natrafiłam na żaden artykuł poruszający poniższe zagadnienia w internecie. (Przyznaje się- nawet nie szukałam). Napisanie go i sprawdzenie wielu rzeczy, które w nim ujęłam, zajęły mi w sumie miesiąc! Chciałam rzetelnie się do niego przygotować i dać wam rzeczywiste informacje jak to wszystko wygląda. W międzyczasie dostałam wiele informacji od znajomych oraz klientek odnośnie do tego tematu. Okazało się, że świat niestety nie jest biało- czarny. Nawet jeśli my się staramy zmienić coś na lepsze, to okazuje się, że zdecydowana większość lubi ma to w…. dupie.

Jeśli jesteś wizażystką, bądź po prostu kobietą, która śledzi różne firmy kosmetyczne w mediach społecznościowych, zapewne zauważyłaś pewną powielającą się coraz częściej rzecz. Zapewne obserwujesz tych profili naprawdę sporo. Do tego dorzućmy kilkanaście MUA’s, influencerek i zawrót kosmetyczny gotowy. O co chodzi?

BEZ NOWOŚCI NIE JESTEŚ WIZAŻYSTKĄ! Bynajmniej nie dobrą…

Z czasem zauważasz, że jesteś bombardowana NOWOŚCIAMI, które trafiają na sklepowe półki. Na pierwszy rzut pójdzie firma, która najbardziej mi zapadła w pamięć- Morphie postanawia wyjść przed szereg i w momencie premiery palety cieni z influencerką, postanawia wydać nie 1-2 czy 3 ale 4. C_Z_T_E_R_Y (!!!) pełnowymiarowe palety z cieniami do oczu.

Mija kilkanaście miesięcy a Huda wydaje 5 (P-I-Ę-Ć (!!!) ) palet cieni by za chwilę wydać kolejną…

Skupiłam się na paletach, aby pokazać Ci skalę absurdu konsumcji jaki panuje obecnie na rynku kosmetycznym. Palety cieni to w pracy wizażysty produkty, które zużywamy najdłużej, dlatego też zużywamy ich najmniej i najrzadziej kupujemy.

FAMILY EMPIRE

Jest jednak firma, która uzyskuje niechlubną pozycję lidera na rynku, jeżeli chodzi o te działania. Może nawet nie firma a rodzina… Kardashian- Jenner. Możemy o nich pisać, cokolwiek chcemy. Należy im jednak oddać jedno… nie siedzą z założonymi rękoma, tylko zapierdzielają równo, tworząc mnóstwo projektów równolegle. Osobiście mam ogromny szacunek za jej ciężką pracę i natłok nowych projektów do tego 4 dzieci i studia prawnicze… (tak mowa o Kim Kardashian West). Tak bardzo, jak ją podziwiam i dziwie się jak jej doba może mieć tę samą liczbę godzin co moja, tak bardzo czuję swojego rodzaju niesmak przez ilość produkowanych nowych produktów przez samą rodzinę Kardashian. Nowe kolekcje wychodzą CO CHWILĘ! D_O_S_Ł_O_W_N_I_E!

Analizując działania firmy Kim na potrzeby tego wpisu, pomyślałam sobie, że może coś nie tak idzie w zarządzaniu firmą KKW cosmetics. Czasami premiery potrafią wychodzić w odstępie nawet 3 dni, aby za chwile czekać kolejne 3 miesiące na premierę nowych produktów. Zdecydowanie lepiej radzi sobie siostra z jej firmą Kylie cosmetics. Z punktu marketingowego, jest to u nich zdecydowanie bardziej przemyślane.

Tym samym schematem idą kolejne firmy kosmetyczne, wydając nowe produkty w zatrważającym tempie. Moje odczucia co do tej intensywności wydawanych nowości- czuję przesyt- nie mam ochoty zagłębiać się w kolejną premierę. Jest ich ZBYT DUŻO! Marki prześcigają się w nowościach albo bardziej w tempie ich wydawania. Zaczęła się era- Nie masz premiery produktu w miesiącu- nie istniejesz na rynku kosmetycznym. Tworząc ten wpis, sama się zdziwiłam, JAK CZĘSTO są wydawane nowe kosmetyki na rynku. Wiedziałam, że premiera goni premierę, ale nie byłam świadoma jak bardzo jedna goni drugą.

Aby wam pokazać skale tego absurdu. Przeanalizuję poniżej samą KKW cosmetics i premiery ich produktów. Pamiętajcie, to tylko JEDNA firma kosmetyczna na rynku.

Szacuje się, że 2018 rynek kosmetyczny WZRÓSŁ O 3,7 PROC., W 2019 JEGO WARTOŚĆ PROGNOZOWANA JEST NA PONAD 24 MLD ZŁ

Jak wygląda promocja kosmetyków?

NIE MA CIĘ NA KANALE YouTube TOPOWYCH INFLUENCERÓW = TWÓJ PRODUKT NIE JEST WART UWAGI!

Jest to obopólna korzyść. Marki kosmetyczne wysyłają przesyłki PR’owe do topowych gwiazd internetowych. Każdy influencer będzie czuł się wyróżniony, otrzymując przesyłkę od samej Kim, ponieważ oznacza to, że liczy się w branży beauty. Dlatego też możecie zobaczyć np. unboxing na ich insta stories. Już sama wysyłka przez tak duże firmy kosmetyczne to podkreślenie znaczenia/ wpływu influencera i jego prestiżu w internecie. Firmy mają reklamę i poszerzają zasięg potencjalnych klientów za śmieszne pieniądze (produkcji wysłanych kosmetyków) a influnecer ma darmowe kosmetyki oraz prestiż. Taki układ pasuje obu stronom. Influencer otrzymuje kosmetyki-przedpremierowo. Nagrywa relacje z oznaczeniem marki. Jego stories zostaje publikowane na Instagramie marki, dzięki czemu ma możliwość dotarcia do nowych osób. Prawdopodobnie ma wtedy miejsce niepisana wymiana barterowa. Dostajesz od nas przedpremierowo kosmetyki w zamian za wzmiankę oraz oznaczenia na stories. Jeśli widzisz tutorial na YT używając najnowszych kosmetyków (przedpremierowo) danej marki bądź całej kolekcji lub post na IG możesz być bardziej niż pewna, że na to poszły grube dolary.

I żeby nie było! Nie ma w tym nic złego! Wszystko zależy od tego, jakie Ty masz do tego podejście. Widząc nowe kosmetyki u jednego, drugiego czy trzeciego influencera zaczynasz odczuwać presje posiadania danego produktu, bo przecież „wszyscy” go mają. Osobiście wolę bazować na opinii innych wizażystów, niż opinii o produkcie youtubera, który nie ma doświadczenia z klientem. Jednak fajnie jest wiedzieć, co nowego pojawia się na rynku. Prawda jest taka, że nie wszystko musisz posiadać w swoim kufrze. Nawet napiszę więcej- nie musisz, a nawet nie powinnaś. Dlaczego? Bo byłoby to na zdrowy rozsądek… niepoprawne posiadać taką ilość kosmetyków, których nie zużyjesz… no bo jakim cudem mogłabyś przerobić tak dużą ilość kosmetyków. O jak dużej ilości mowa? Odpowiedź znajdziesz poniżej…

Ameryka Północna jest kontynentem, który dominuje pod względem sprzedaży kosmetyków i produktów higieny osobistej przez internet.  Dynamika wzrostu sprzedaży kosmetyków przez internet sięga 12,4% w skali roku.

źródło: https://www.chemiaibiznes.com.pl/

W 2018 roku w pięciu głównych kategoriach (makijaż, pielęgnacja twarzy, pielęgnacja i koloryzacja włosów oraz dezodoranty) wprowadzono na rynek ponad 13 tysięcy nowych produktów, z czego prawie połowę stanowiły kosmetyki do makijażu. Z kolei na rynku dermokosmetyków pojawiło się ponad 2 tysiące nowości.

źródło: https://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/

KKW cosmetics

KREDKI DO KONTUROWANIA- POMADKI

Kim Kardashian West rozpoczęła podbój rynku kosmetycznego swoją marką dokładnie 21.06.2017 r. Wtedy też miała miejsce premiera jej pierwszych kosmetyków: Crème Contour and Highlight Sticks w 8 odcieniach.

Wyprzedane z prędkością światła. Kolejna dostawa przewidziana po 16 dniach od daty premiery. Znów wyprzedane produkty i ponowna dostawa po miesiącu od premiery kosmetyków.

22.08. 2017 r. (2 miesiace od  premiery pierwszych kosmetyków)
PALETA PUDRÓW DO KONTUROWANIA TWARZY

01.12. 2017 r. (4 miesiace od  premiery ostatnich kosmetyków)
PIGMENTY- BŁYSZCZYKI

23.03. 2018 r. (3 miesiace od  premiery ostatnich kosmetyków)

KOREKTOR- PUDER- ROZŚWIETLACZ

05.04. 2018 r. (8 DNI od  premiery ostatnich kosmetyków)

PALETA CIENI- BŁYSZCZYKI- POMADKA

23.04. 2018 r. (18 DNI od  premiery ostatnich kosmetyków)

24.05. 2018 r. (miesiąc od  premiery ostatnich kosmetyków)

PALETA ROZŚWIETLACZY

08.06. 2018 r. (15 DNI od  premiery ostatnich kosmetyków)

POMADKI- KONTURÓWKI

27.07. 2018 r. (MIESIĄC od  premiery ostatnich kosmetyków)

POMADKI- KONTURÓWKI

17.08. 2018 r. (3 TYGODNIE od  premiery ostatnich kosmetyków)

BRONZERY- KREDKI DO KONRUTOWANIA

31.08. 2018 r. (2 TYGODNIE od  premiery ostatnich kosmetyków)

PIGMENTY – BŁYSZCZYKI

14.09. 2018 r. (2 TYGODNIE od  premiery ostatnich kosmetyków)

PALETA CIENI- RÓŻE- POMADKI – KONTUROWKI

3 STARE- 3 NOWE ODCIENIE BŁYSZCZYKÓW

Wyświetl ten post na Instagramie. SHOP NOW 🌸 Get @kimkardashian’s Classic Blossom Collection only at KKWBEAUTY.COM! Photo by @gregswalesart Makeup by @makeupbyariel Hair by @chrisappleton1 Post udostępniony przez KKWBEAUTY (@kkwbeauty) Wrz 14, 2018 o 12:00 PDT

19.10. 2018 r. (MIESIĄC od  premiery ostatnich kosmetyków)

CIENIE – PIGMENTY

23.11. 2018 r. (MIESIĄC od  premiery ostatnich kosmetyków)

PALETA CIENI- MASKARA- EYELINER- POMADKI – KONTUROWKI- BŁYSZCZYK- RZĘSY NA PASKU- RÓŻ- ROZŚWIETLACZ

26.11. 2018 r. (3 DNI od  premiery ostatnich kosmetyków)

POMADKI

25.01. 2019 r. (2 MIESIĄCE od  premiery ostatnich kosmetyków)

POMADKA – KONTURÓWKA

05.02. 2019 r. (11 DNI od  premiery ostatnich kosmetyków)

POMADKI – KONTURÓWKI

10.05. 2019 r. (3 MIESIĄCE od  premiery ostatnich kosmetyków)

POMADKI – KONTURÓWKI

24.05. 2019 r. (2 TYGODNIE od  premiery ostatnich kosmetyków)

PALETA CIENI – POMADKA – BŁYSZCZYK – RÓŻ – ROZŚWIETLACZ – KONTURÓWKA

21.06. 2019 r. (MIESIĄC od  premiery ostatnich kosmetyków)

PRODUKTY DO CIAŁA

19.07. 2019 r. (MIESIĄC od  premiery ostatnich kosmetyków)

CAŁA KOLEKCJA

16.08. 2019 r. (MIESIĄC od  premiery ostatnich kosmetyków)

2 KOLEKCJE

13.09. 2019 r. (MIESIĄC od  premiery ostatnich kosmetyków)

CAŁA KOLEKCJA

20.10. 2019 r. (MIESIĄC od  premiery ostatnich kosmetyków)

CAŁA KOLEKCJA

Podsumowanie działalności KKW cosmetics…

 

W samym 2019 r. firma ta wydała (listopad 2019 r.):

– 18 odcieni pomadek

– 19 konturówek do ust

– 8 błyszczyków

– 7 palet cieni

– 3 rozświetlacze

– 5 kredek do oczu

– 2 róż do policzków

– 9 fluidów/ rozświetlaczy płynnych do ciała

– 3 rozświelacze sypkie do ciała

 

Razem 74 nowych produktów wydanych w roku kalendarzowym przez JEDNĄ FIRMĘ KOSMETYCZNĄ!!!

 

KKW okazuje się był zaledwie „płotką” w intensywności wydawania kosmetyków. Jej siostra Kylie w mijającym roku wydała już:

 

178 nowych produktów do makijażu! Sto pięćdziesiąt osiem!!!

 

Każdy z nas na prawo do własnego zdania na temat problemu, który postanowiłam opisać w tym poście. Dlaczego ujęłam to jako problem? Ponieważ konsumpcja zmierza w bardzo złym kierunku. Jesteśmy nastawieni, aby brać, ale nie dajemy od siebie zbyt wiele. Dawniej, gdy coś się psuło, naprawiano to. Dziś… wyrzucamy i kupujemy nowe. Wymieniamy telefony co roku, gdy tylko wyjdzie nowy model, a nie wtedy, gdy się zepsuje.

 

Znów, nie zrozumcie mnie źle! Nie mam nic naprzeciw różnorodnego rynku kosmetycznego. Przecież jako wizażystka sama strzeliłabym sobie w stopę, ograniczając dostęp nowości kosmetycznych. Chodzi o to, aby jako konsument mądrze z niego korzystać i przestać rozszerzać konsumpcjonizm. Przedsiębiorco-, aby trzymać swój budżet w ryzach, bezpiecznie jest wydawać określony procent swoich zarobków na inwestycje ( w tym również nowe kosmetyki), ale jako konsument nie powinnyśmy generować tak dużej podaży poprzez kupno zbyt wielu kosmetyków, które koniec końców wyrzucimy do kosza, bo nie zdążymy ich wykorzystać. W takiej sytuacji nie dość, że tworzą się odpady oraz zużywa się ogromne ilości wody, oraz energii na wyprodukowanie produktów, to generujemy odpad poprzez wyrzucenie przeterminowanych produktów.

5 ZASAD WIZAŻYSTY

 

 

Co zrobić, aby być świadomym konsumentem i kupować z głową? Oto moje zasady kolekcjonowania kufra wizażysty.
Kolekcjonowania to dobre słowo. Właśnie o to chodzi, aby kufra nie kolekcjonować a kompletować i używać z głową!

ZASADA 1 – KUPUJ RZECZY MINIMUM MIESIĄC PO PREMIERZE!

Gdy opadną już wszystkie emocje związane z wejściem nowego produktu na rynek kosmetyczny, przestaniesz widzieć produkt na 3/4 relacjach kont, które obserwujesz, gdy sklepy zaprzestaną promocję, wtedy obejrzyj recenzje u twoich autorytetów (!!!) i zastanów się raz jeszcze, czy nadal tak bardzo potrzebujesz ten produkt w swoim kufrze.

ZASADA 2 – DENKO SWAP

Mam określoną ilość kosmetyków w swoim kufrze i nie kupuję kolejnego z danej kategorii, dopóki nie zużyję jednego z tych, co mam. Jeśli na chwilę obecną skończy się mój ulubieniec, a nie ma nic bardziej interesującego na rynku, co chciałabym przetestować, zostaję przy ulubieńcu. W innym przypadku na czas jednego zużycia zastępuje go nowością w moim kufrze.

ZASADA 3 – MUST HAVE LIST

Gdy już dojdzie do tego fantastycznego momentu, w którym mogę uzupełnić swój kufer o nową pozycję, posiłkuję się moją must have list w telefonie. Czyli listę kosmetyków polecanych przez inne osoby, którą aktualizuję na bieżąco. Mam ją pogrupowaną: cienie- podkłady- korektory- bazy- rozświetlacze- pudry- pomadki etc. Gdy czegoś potrzebuję, łatwiej jest mi to znaleźć i nie tracę czasu na analizę rynku, gdy potrzebuje kosmetyk na najbliższy weekend.

ZASADA 4 – MNIEJ A CZĘŚCIEJ

Jestem zwolenniczką, aby posiadać mniejszą ilość kosmetyków, którą wymieniam „na bieżąco” niż posiadać większą ilość, której nie jestem w stanie zużyć przed upływem terminu ważności.

ZASADA 5 – 10% ONLY!

 

Aby trzymać wizażowy biznes w ryzach, trzeba umiejętnie zarządzać finansami i wpływami, jakie mamy. Łatwo jest „popłynąć” przy kompletowaniu produktów w koszyku podczas zakupów. Zasada rozsądnego oszczędzania/ zarządzania budżetem finansowym nakazuje nam wydawać 10% dochodów na inwestycje w siebie (szkolenia), firmę (wystrój, akcesoria) bądź właśnie nowe kosmetyki. Dając sobie takie ograniczenie, możesz spokojnie robić zakupy, wiedząc jaką masz pulę do wydania. W końcu im więcej zarabiasz, tym większe twoje 10% będzie.

 

 

OCHRONA ŚRODOWISKA

Jeśli firmy same nie potrafią o to zadbać, uważam, że to do nas konsumentów należy wywarcie presji na firmie, aby zaczęła wykorzystywać formy produkcji przyjazne dla środowiska. Każdy wyprodukowany produkt wiąże się z zużyciem prądu, wody oraz gerowaniem odpadów produkcyjnych. Każdy kosmetyk musi być należycie zapakowany najczęściej w…. plastik… który nie jest biodegradowalny. Co to oznacza? Że się nie rozkłada. Produkując coraz więcej plastiku, niemalże zasypujemy nim całą planetę, na której żyjemy. Są alternatywy- jednak my jako konsumenci jesteśmy w stanie to zmienić poprzez wybór produktów firm, które już o to zadbały. Dając czerwoną kartkę, firmom, dla których liczy się tylko zysk.

Obecnie tylko 30% produkowanego plastiku może zostać ponownie użyty.

Będąc wizażystką, najbardziej przeszkadza mi ilość plastików, które wyrzucam przy każdym makijażu. W szczególności opakowania po kępkach. Nie chcę wiedzieć, ile ton rocznie wyrzucamy samych opakowań po rzęsach, bo liczba ta byłaby z pewnością zawrotna. Coś się zmienia… Jednak wszystko idzie zdecydowanie zbyt wolno… Pisząc ten post, chcę, aby ŚWIADOMOŚĆ KONSUMENCKA wzrastała szybciej! Sama dawniej popełniałam wiele błędów z… niewiedzy. Wierzę, że właśnie dlatego dziś mamy tak wielki problem, ponieważ wynika on z niewiedzy ludzi. Jesteśmy ignorantami, którzy nie segregują śmieci, bo łatwiej jest wyrzucić wszystko do jednego kosza niż posegregować do odpowiednich pojemników. Łatwiej jest użyć gotowy chemiczny detergent i spłukać go wodą niż użyć naturalnych alternatyw, chociażby octu spożywczego do usunięcia kamienia czy wypolerowania szyb. Zamiast używać dużej spłuczki, można przecież używać małej. 20-40 litrów wody zużywamy dziennie do spłukiwania toalety. Zamiast myć zęby pod bieżącą wodą, zużywając 19 litrów wody (!!!), można tak samo dokładnie umyć zęby zawartością jednego kubka (200 ml). Przykładów mogłabym mnożyć na potęgę…

Think smart- save the planet

Nasza odpowiedzialność konsumencka nie kończy się na obronie zwierząt, poprzez nacisk na firmy kosmetyczne czy zmniejszając ich dochód poprzez wybór firmy, które są Cruelty free. Sprawdź, które dbają o naszą planetę. Nie każę Ci od razu przechodzić na weganizm, chodź sama, jestem na tej diecie z wyboru. (Netflix- What The Health, The Game Changers, Feel Rich), ale o inteligentne podejście i szacunek do natury oraz ziemi, na której mieszkamy. Czy wiesz, że co minutę do oceanu trafia tir naszych śmieci? T_I_R!!! Na dnie oceanów leżą tony opon a na brzeg plaż kolejne tony bardziej „lotnych” odpadów plastikowych trafiają codziennie. ( Netflix – dokument OUR PLANET, A PLASTIC OCEAN)

Jeśli myślisz, że pisze jak nawiedzona wariatka, to chcę Cię uświadomić, że przeważnie, jeśli myślimy o kimś w ten sposób, to świadczy to tylko o tym, jak nasza wiedza jest nikła w porównaniu z wiedzą osoby, która szerzy takie poglądy…

Ważne w wyborze opakowań czy produkcji kosmetyków nie jest tylko jego biodegradalność, ale i wytworzenie odpadów, czy zanieczyszczeń w trakcie ich powstawania. Tworzywa sztuczne w większości wytwarza się z ropy czy gazu, co zmniejsza zasoby nieodnawialne. Plastik można zamienić tym 100% recyklingowym, szkłem (dodatek tzw. stłuczki szklanej z recyklingu) aluminium, czy opakowaniami bambusowymi lub z trzciny cukrowej.

 

Komisja Europejska zabiega, by do 2030 r. wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu.

 

Jeśli nie zaczniemy działać na dużą skalę, w połowie obecnego stulecia plastik stanie się drugim po wodzie najważniejszym elementem morskiego ekosystemu.
Raport Specjalny 2018 GOZ Euractiv.pl

Jako konsumenci mamy duże pole manewru. Wystarczy zwracać uwagę, czy produkty, które wybieramy, mają znaczek trzech strzałeczek w kształcie trójkąta,Znalezione obrazy dla zapytania recycling, aby upewnić się, że opakowanie nadaje się w 100% do recyklingu. Wybierając produkty w opakowaniach ECO, dajemy jasny przekaz producentom- atrakcyjność opakowania jest dla nas drugorzędnym wyborem. Wybierzmy produkt bez dodatkowego opakowania kartonikowego.

 

REFILL please!

 

Bierzmy przykład z Holenderskiej blogerki Negin Mirsalehi, która stworzyła linię kosmetyków do włosów w opakowaniach… do ponownego uzupełnienia! Wystarczy przyjść do sklepu z pustym opakowaniem po danym produkcie i uzupełnić jego opakowanie. Dzięki czemu szklane opakowanie będzie Ci służyć…. dopóki go nie stłuczesz, a i o to będzie trudno, patrząc na grubość szkła. Dzięki temu rozwiązaniu płacisz o wiele mniej za swój ulubiony produkt do włosów. Produkty bazują na miodzie, czyli na pszczołach. Gisou wspomaga walkę o te małe istoty jakże istotne dla naszego ekosystemu… istotne dla naszego ŻYĆ ALBO NIE ŻYĆ na tej planecie. Bez pszczól nie ma jedzenia. Bez jedzenia nie ma nas. Gorąco was zachęcam do przeanalizowanie ich profilu. W szczególności wyróżnione stories- PROMISE. KAŻDA firma powinna mieć ich podejście do zarobku = najmniejszej szkodliwości na środowisko. Ja jako konsument o wiele chętniej wsparłabym ich firmę kontra jakąkolwiek inną w najpiękniejszym opakowaniu. Nie oszukujmy się, ale ich opakowania wyglądają baaardzo luksusowo. Tym bardziej patrząc na to, że są ECO i z certyfikatem FSC.

 

 

 

Osobiście marzy mi się wizja wysyłki/ oddania do producenta jego opakowań, aby mógł je ponownie użyć. Cudownym rozwiązaniem byłyby np. automaty postawione przed drogerią. Oddając opakowanie po zużytym produkcie, otrzymujemy kupon rabatowy na ponowny zakup produktu. Tą politykę wprowadził już lata temu MAC cosmetics. BACK TO MAC- Oddając 6 opakowań po produktach MAC, otrzymujemy szminkę (86 zł) naszego wyboru za darmo. Ta inicjatywa do mnie przemawia szkoda tylko, że kosztem testów na zwierzętach…

Cruelty free
W dosłownym tłumaczeniu- wolne od okrucieństwa

Wiem, pożegnanie się ze swoim ulubionym kosmetykiem, ponieważ jest testowany na zwierzętach, może wydać Ci się trudne, ale tylko na początku. Jestem pewna, że czytając poniższe informacje, będzie to dla ciebie całkiem oczywistą oczywistością. Inaczej niestety, ale muszę Cię ocenić- nie masz serca… Gdy pierwszy raz obejrzałam filmik ukazujący testy kosmetyków czy leków na zwierzętach nie potrafiłam przestać płakać… te emocje nie malały z każdym kolejnym filmikiem. Gdy obejrzałam kolejny o testowaniu leków na małpkach, widziałam w nich odbicie moich synów i czułam, jakby ktoś robił te testy właśnie na nich… na moich synach… zaczęłam zanosić się płaczem. Gdy piszę do was te słowa mam zaszklone oczy. Być może dla części z was wydawać się to może „śmieszne” i że zdecydowanie przesadzam, jednak pomyśl sobie, że ktoś krzywdzi twoją najbliższą osobę. Jak się z tym czujesz? Ignorujesz to dla „dobra ludzkości” czy walczysz o sprawiedliwość? Przez całe dzieciństwo wpaja nam się (Przynajmniej mnie wpajano):

” Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe”. „Nie wolno bić/ krzywdzić innych”. „Karma wraca”…. a co robimy jako dorośli ludzie? Firmy kosmetyczne z pobudek CZYSTO FINANSOWYCH poświęcają zdrowie i życie zwierząt, aby wprowadzić produkt na rynek i ZAROBIĆ! My jako konsumenci, wpierając ich, mam krew tych zwierząt na naszych rękach.

Testowanie na zwierzętach to nie jedyne obrzydliwy wytwór człowieka. Do kosmetyków są dodawane różne komponenty pochodzenia zwierzęcego, które nijak ma się do skutecznych niezwierzęcych alternatyw.

 

Jeśli nie chcesz się zagłębiać zbytnio w temat, jednak chciałabyś być bardziej świadomą konsumentką, możesz skorzystać z prostej apliakcji, która pomoże Ci dokonać właściwy wybór podczas zakupów:

Aplikacja posiada jednak firmy oficjalnie dostępne w Polsce. Lista niestety niepełna, ale na codzienne zakupy w drogerii zdecydowanie się sprawdzi. Aplikacja wciąż jest udoskonalana, a liczba produktów analizowanych jest coraz większa.

Jeśli planujesz zakupy, możesz sprawdzić, czy marka znajduje się również na tej liście:

 

https://www.crueltyfreeinternational.org/LeapingBunny

 

Innowacyjnych nowych składników pojawia się co roku ponad 100, z czego 80 wprowadzają najwięksi gracze na rynku kosmetycznym, natomiast ponad 20 to innowacje małych i średnich firm. Gigant kosmetyczny L’Oreal w ubiegłym roku odpowiadał za prawie 40 proc. wydatków europejskiej branży beauty na badania i rozwój – zainwestował w nie aż 914 mln euro, czyli 75 proc. swoich przychodów ze sprzedaży. W efekcie koncern zgłosił 505 wniosków patentowych.

 

Źródło: https://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/

 

L’Oreal jest firmą kosmetyczną, która testuje kosmetyki na zwierzętach.

 

 

 

Może ten filmik nie pokazuje testowania kosmetyków na zwierzętach, pokazuje za to brutalność naszego gatunku względem zwierząt, które podobno są człowieka najlepszym przyjacielem… czy Ty potraktowałabyś tak swojego przyjaciela?

Skoro już jesteśmy przy temacie zwierząt, jak wielką hipokrytką musiałabyś być, wybierając wegańskie produkty, wciąż jedząc mięso i produkty zwierzęco pochodne?

Wierzę, że pewne decyzje w naszym życiu wymagają od nas czasu na dostrzeżenie potrzeby ich podjęcia. Ogromnie wierzę, że może nie zmienię twoich poglądów z dnia na dzień, ale może uda mi się w tobie zasadzić ziarnko innego podejścia do mięsa i jego jedzenia. Powodów, dla których warto zrezygnować z mięsa, jest mnóstwo! Powód, dla którego pozostajemy przy jego jedzeniu jest jeden, TYLKO JEDEN- nasz apetyt.

Wyświetl ten post na Instagramie. WARNING! VERY GRAPHIC AND DISTRESSING CONTENT . . . Just because you choose not to look doesn’t mean it’s not happening . . . Tomorrow the Yulin dog meat festival begins all over again . . . All Undercover footage captured by #marcching founder of @animalhopeandwellness . . . #stopthetorture #animalhopeandwellness #yulindogmeatfestival #stopyulinforever #stopthedogmeattrade #awareness #vegan Post udostępniony przez Andrew Ajalat (@_andrew93.30) Cze 20, 2018 o 8:49 PDT

Co roku na całym świecie w laboratoriach uniwersyteckich oraz komercyjnych używa się setek milionów zwierząt do celów badawczych. Myszy, szczury, chomiki, króliki, szynszyle, psy, koty, świnie, owce, ptaki, gady, ryby, naczelne – cierpią męczarnie, biorąc udział w różnorakich doświadczeniach naukowych…

Źródło:  https://www.otwarteklatki.pl/testy-na-zwierzetach/

Bądź świadomym konsumentem i upiększając kobiety, nie niszcz naszej planety oraz nie krzywdź zwierząt!

WIZAŻYSTKO!

Jeśli nikt Ci tego wcześniej nie powiedział, to przeczytaj uważnie, co chcę Ci przekazać.

1. NIE MUSISZ posiadać wszystkich nowości kosmetycznych. Naprawdę! (Nawet byłoby to NIEMOŻLIWE! Nie zarobiłabyś na nie. ) I bez nich będziesz świetna w swojej pracy. Klientki mają przychodzić do Ciebie ze względu na twój warsztat pracy, a nie zawartość kufra. Bo po co komu Mercedes, skoro nie potrafi jeździć autem, prawda?

Bądź racjonalnym konsumentem! Posiadaj w swoim kufrze mniej kosmetyków, za to niech każdy z nich sięgnie denka i będzie prawdziwą, wyselekcjonowana perełką.

2. Unikaj sytuacji ryzykownych dla zdrowia Twojej klientki przez twoją zachłanność w posiadaniu zbyt dużej ilości kosmetyków bądź twoje lenistwo higieniczne (SORRY- but not sorry :/). (W szczególności produkty kremowe. Nie musisz posiadać 20 podkładów. Wystarczą 2 max 3 odcienie z danego rodzaju. Resztę domieszasz, posiadając najjaśniejszy oraz najciemniejszy kolor. Produkty sypkie są objęte najmniejszym ryzykiem zakażeń. Pomadka jest przeterminowana w momencie, gdy jej zapach przypomina zapach plasteliny. Cienie przestają być do użytku, gdy zmieni się ich intensywność, a konkretnie to zniknie bądź podczas aplikacji zauważysz problemy z blendowaniem.)

3. Stosuj zasadę NO DOUBLE DIP (to à propos tego lenistwa ), czyli nigdy nie wkładaj ponownie pędzelka bądź aplikatora w kremowe produkty. Zawsze przekładaj produkt, z opakowania na zdezynfekowaną dłoń bądź aluminiową paletkę, dopiero w drugiej kolejności na twarz klientki.

4. Kupuj nowe kosmetyki z tej samej grupy (np. rozświetlacz w kamieniu), gdy tylko zużyjesz do końca jeden z tych, który już posiadasz.

5. Wiem, że ten podpunkt będzie najtrudniejszy w realizacji, ze względu na sprawdzone produkty, ale… staraj się wybierać bardziej ekologiczne kosmetyki. Nie tylko chodzi o ich skład, ale i o opakowanie. Osobiście zrezygnowałam z używanego namiętnie przez lata ELDW ze względu na testowanie na zwierzętach przez koncern.

6. Sprawdź swoje ulubione firmy kosmetyczne czy są wolne od znęcania się nad zwierzętami, testując na nich twoje ulubione kosmetyki bądź używając zwierzęcych komponentów. Używając tych produktów, przyczyniasz się do cierpienia i śmierci bezbronnych i niewinnych zwierząt. Możesz powiedzieć, że przecież to dla naszego dobra. Prawda jest zupełnie inna i żadne okrucieństwo nie można przełożyć na „większe dobro dla innych”. Są skuteczne sposoby sprawdzenia szkodliwości (in vitro) i to humanitarne.

 

Wiem, że tamt nie jest łatwy i nie ze wszystkimi spostrzeżeniami możesz się zgadzać, jednak mam nadzieję, że tym wpisem pomogłam Ci spojrzeć na kosmetyki, które używasz na codzień z innej strony. Z tej mniej marketingowej a bardziej prawdziwej o której nie myślimy na codzień. Nie oczekuję, że zmienisz swoje postępowanie o 180 stopnii z dnia na dzień, ale że małymi krokami ( jak ja ) będziesz dążyć do tego, aby nie robić krzywdy innym przez swój egoizm.
Jestem ogromnie ciekawa Twojej opinii oraz odejścia do powyżdzych poruszonych kwestii. Jakie jest Twoje dzisiejsze stanowisko w tej sprawie? Podziel się nim ze mną!

YouTube
Facebook
Instagram