Trądzik a nabiał
Istnieje kilka badań wykazujących, że częste spożywanie mleka krowiego i jego przetworów może zaostrzać zmiany trądzikowe. Naukowcy przypuszczają, że może mieć to związek z dużym wyrzutem insuliny do krwioobiegu po spożyciu tych produktów, co z kolei (w dużym uproszczeniu) wiąże się także z podwyższeniem poziomu androgenów we krwi. Hormony te mają niestety duży udział w powstawaniu zmian skórnych (dlatego często mężczyźni przechodzą trądzik dużo intensywniej od kobiet). Pojawiają się także spekulacje, że mleko posiada szereg innych hormonów w swoim składzie i jego spożywanie w nadmiarze prowadzić może do zaburzenia równowagi hormonalnej.
Czy to oznacza, że musimy rezygnować ze wszystkich produktów mlecznych, nawet w najmniejszych ilościach? Nie ma tak naprawdę dobrej odpowiedzi na to pytanie, gdyż organizm każdego z nas reaguje inaczej. Najważniejsze to obserwować reakcje swojej skóry po spożyciu danych produktów i uczyć się, co nam szkodzi, a co nie. Warto jednak zaznaczyć, że wśród mlecznych przetworów jest kilka, które ze względu na swoje probiotyczne właściwości (tzn. wspierają rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej) zasługują na naszą uwagę i niekoniecznie wskazane jest, aby eliminować je od razu: mleko acidofilne, maślanki, kefiry (najlepiej bez zbędnych barwników, wsadów owocowych i mleka w proszku).
Trądzik a węglowodany
Istnieje badanie, które wykazało, że dieta oparta na produktach o niskim indeksie glikemicznym przyczyniła się w przeciągu 12 tygodni do poprawy stanu skóry u osób badanych, polepszenia wrażliwości na insulinę, obniżenia poziomu IGF-1 oraz androgenów we krwi. Dla przypomnienia: indeks glikemiczny (IG) to parametr, który określa wzrost stężenia glukozy we krwi po spożyciu danego produktu w porównaniu do wzrostu, jaki następuje po spożyciu tej samej ilości węglowodanów pod postacią czystej glukozy. Im wyższa wartość indeksu glikemicznego, tym wyższy poziom glukozy we krwi i w odpowiedzi- wyższy poziom insuliny. Wśród produktów o niskim indeksie glikemicznym znajdują się: mięso, ryby, jaja, przetwory zbożowe pełnoziarniste, warzywa zielone, warzywa strączkowe. Analogicznie- produkty o wysokim indeksie glikemicznym stymulują wydzielanie insuliny w dużych ilościach, a to przekłada się m.in. na wzrost androgenów we krwi. Wśród produktów o wysokim indeksie możemy wyróżnić te o wysokiej zawartości cukru, przygotowane z oczyszczonych mąk czy np. piwo.
Ponadto istnieją badania epidemiologiczne przeprowadzone wśród społeczeństw dziewiczych terenów Papui Nowej Gwinei i Paragwaju. Wśród członków tych populacji problem trądziku praktycznie nie istnieje, pomimo braku dostępu do nowoczesnych kosmetyków, zabiegów i lekarstw. Naukowcy szukali czynnika bądź czynników wpływających na stan skóry tych ludzi. Jednym z nich mógłby być sposób odżywiania się. Społeczeństwa te utrzymują się ze zbieractwa, rybołówstwa i ogrodnictwa, więc ich dieta charakteryzuje się wysoką zawartością warzyw i owoców, orzechów, ryżu, mięsa i ryb, a niską przetworów mlecznych i produktów przetworzonych. Jest oparta przede wszystkim na naturalnych, nieprzetworzonych produktach, które ludzie sami zdobywają bądź uprawiają.
Co jeść, czego unikać?
Trzeba przyznać, że badania nad wpływem żywności na stan skóry trądzikowej nie są do końca jednoznaczne i można mieć wiele zastrzeżeń co do wyników i metody ich przeprowadzania. Niemniej na ich podstawie można wyznaczyć kilka zaleceń pomocnych w walce z trądzikiem:
– unikać żywności przetworzonej (np. fast food, słone przekąski, wykonane z oczyszczonych mąk)
– unikać słodyczy i innych źródeł tłuszczu
– ograniczyć mleko i przetwory mleczne (tutaj należy dodać, że ze względu na proces technologiczny produkty fermentowane mogą być dobrze tolerowane)
– opierać dietę na produktach naturalnych, warzywach, owocach, produktach zbożowych pełnoziarnistych
PS W najbliższym artykule napiszę więcej o suplementacji w trądziku- jakie składniki faktycznie mają udowodnione działanie i w które warto zainwestować ☺